Saturday, March 30, 2013

Burrat, rregulla përdorimi


Që meshkujt vijnë nga Marsi dhe ne nga Afërdita, kjo nuk është ndonjë gjë e re. Por dhe që për gjëra që ne e e stërhollojnë ata përgjigjen me “po”, “jo” dhe “ndoshta”, edhe kjo nuk është dhe aq e re. Por ka dhe shumë gjëra të tjera që ne i mendojmë ndryshe nga ata. Më saktë që ne mendojmë se e dimë si mendojnë ata, kur ata mendojnë fiks të kundërtën. Përshembull:
- Nëse mendon se mund të jesh e shëndoshë, atëherë padiskutim që je. Mos e pyet të dashurin nëse dukesh ndopak e shëndoshë, duke shpresuar të të thotë që je si shpirt. Thjesht ngrihu nga nga divani dhe shko në palestër.
- Dietat nuk funksionojnë pa bërë ushtrime fizike. Nëse ti je në dietë, kjo nuk do të thotë që edhe ai është në dietë dhe duhet të hajë barishte dhe karrota si ti. Katër llojet kryesore të ushqimimit të një burri janë: mishi i bardhë, mishi i kuq, birrë e ftohtë dhe birrë e ftohtë. Ndaj sigurohu që gjatë të gjitha vakteve të ketë një balancë të mirë të gjithë përbërësve të mësipërm, në sasi të mëdha. çdo gjë tjetër futet të kategorinë “garniture”.
- Mos i prit flokët. Asnjëherë. Sepse nuk do të të pëlqejnë kurrë komentet mbi to. As kur të thonë që i ke mirë (do thuash që po  të gënjen) dhe largqoftë kur të thonë që i ke keq.
- Ditëlindjet, Shën Valentinët dhe përvjetorët nuk janë rasti për ta vënë atë në provë nëse ai është i zoti të gjejë dhuratën perfekte… edhe njëherë tjetër! Madje nuk janë rasti për ta vënë në provë nëse arrin ta mbajë mend datën. Nëse do të festosh dhe jo të bësh sherr, kujtoja vetë datën e rëndësishme dhe mësoje veten që më mirë ta blesh vetë dhuratën tënde (me lekët e atij, sigurisht) sesa ai të blejë diçka që ti nuk e sheh dot me sy.
- Ndonjëherë ai nuk po mendon për ty. Prandaj duhet të mësohesh e të jetosh me këtë ide.
- Hiqe qafe macen. Dhe mos të të shkojë mendja t’i thuash se është ndryshe, se macja jote është shumë e mirë. Ajo është si çdo mace tjetër. Dhe për meshkujt qentë janë më të mirë se cilado mace.
- E diel = futboll. Në televizor për t’u parë. Apo në kalçeto për t’u luajtur. Por dhe ndonjë sport tjetër. Nuk ke ç’diskuton këtu. Dheeeeeee… shopping-u nuk është sport. Së paku jo për meshkujt me mend në kokë.
- Çdo gjë që ti vesh është e bukur. Me të vërtetë. Dhe ti ke shumë rroba. Shumë palë këpucë. Shumica e meshkujve nuk kanë më shumë se dy ose tre. Ndaj as mos e ço nëpër mendje që të pyesësh një mashkull se cilat nga tridhjetë palët që ke do duken më bukur me atë fustanin që po zgjedh për të dalë.
- Të qash, domethënë  të bësh shantazh. Përdore këtë armë, nëse ke nevojë, por mos prit që ai ta hajë gjithmonë presionin
- 'Po', 'Jo' dhe 'Mmmmmm' janë përgjigje mëse të pranueshme.
- Nëse i thua të dashurit, që femrat nëpër revista nuk janë aspak të bukura, por janë të rregulluara me fotoshop, kjo thjesht do të të bëjë dukesh xheloze dhe për të qarë hallin. Dhe për më tepër, kjo nuk do e ndalojë atë të shfletojë revistën. Ndërkohë që nuk ke as pikën e ngushëllimit – modelët meshkuj me ata trupat e paparë që ti sheh nëpër revista, janë të gjithë gay.
- Lërë të dashurin tënd t’i kullosë sytë gjithandej. Nëse ai nuk ua ngul sytë femrave, nga do e kuptojë ai sa e bukur je ti në krahasim me të tjerat?! (nëse je gocë e zgjuar ti e di që kjo fjalia e fundit është thjesht ngushëllim. Por gjithsesi ai do i kullosë sytë, ndaj ia vlen të ngushëllohesh J)
- Nëse është e mundur, thuaje atë që ke në kokë gjatë reklamave dhe jo në mes tëfilmit.
- Kur shtriheni për të fjetur dhe ai duket i lodhur , kjo do të thotë që ai është i lodhur dhe nuk nënkupton që pikërisht në atë moment ai po kërkon të diskutojë se ç’po bëhet me lidhjen tuaj. Por edhe kur jeni duke gatuar, nuk është moment i duhur, as duke ngrënë, nëse nuk doni t’ja ngecni në grykë. Kur sheh sportin, jo e jo, kaq e dinë të gjithë. As kur ai lexon gazetën sportive e as kur shkoni për darkë te mami i tij. Tamam tamam, asnjëherë nuk është moment i duhur për të tilla biseda. Ai gjithmonë do mendojë: “mos, e filloi avazin dhe kjo!” 

5 comments:

 1. Fantastikeeeeeeeee nuk kam me fjale..Just Perfect IVA <3

  ReplyDelete
 2. E preferuara ime gjer me tani. Pune e bukur!

  ReplyDelete
 3. Kam une te drejte apo ka ai te drejte?
  Ndonjehere me duket se do isha me e lumtur lezbike :)

  ReplyDelete
 4. Me pelqen shume ky shkrim, bravo !

  ReplyDelete
 5. ah ky momenti duhur qe na i hengri shpirtin...

  ReplyDelete