Sunday, March 24, 2013

Katër raste kundër një Princi të Kaltër (ose aty rrotull)


Bota nuk është më ajo e dikurshmja. Kurse vajzat e sotme nuk janë si heroinat e filmave vizatimorë të Disney-t. Princat e kaltër nuk takohen dhe aq kollaj në ditët e sotme. Por edhe nëse takohen, pak nga pak zbulohet se nuk janë dhe aq princër. Ose jo dhe aq të kaltër. Dhe nëse vendos t’i mbash, edhe ashtu siç janë, as princa prej vërteti edhe të dalë boje ndërkohë, sërish nuk është e thënë që gjithçka shkon mirë. Sepse ja, ti mësohesh dhe ia pranon gjithë difektet jo – princërore, arrin edhe të duash të kaltrën e dalë boje dhe befas ai zhduket. Ose nuk zhduket dhe thotë që kjo lidhja juaj nuk ishte ajo që ai kishte menduar. Ose se kjo ishte ajo që ai kishte menduar, por ndërkohë mendon se mund të jetë dhe gjasme-Princi i Kaltër-dalë-boje i dikujt tjetër, dhe se këtu s’ka asgjë të keqe, përderisa ai nuk ndahet kurrën e kurrës me ty (kur e thotë këtë, e thotë me një fytyrë aq të lumtur, i bindur se kjo është fjalia që ti ke gjithë jetën që pret ta dëgjosh, se mosndarja kurrsesi nga ty përkthehet se ti je dashuria më e madhe e jetës së tij).
Ja pra, vetëm të shtunën në mbrëmje. Të shtunën e shkuar ishe në qiellin e shtatë, tani je me këmbë në tokë. Apo pesëmbëdhjetë centimetër sipër tokës, aq sa janë të larta takat e tua, ato këpucët që ti zgjedh të veshësh pikërisht kur duhet të shfaqesh më kryelartë se kurrë.
Je vetëm dhe nuk  je e dëshpëruar. Je në atë pikën, kur nuk ia vlen të dalësh e të qaravitesh me shoqet. As të ulesh me shoqet e të tallësh byçkën me veten tënde, historinë tënde dhe ish-gjasme-Princin e Kaltër-dalë-boje. Dhe as të dalësh e të hallakatesh me shoqet, të pish e të kërcesh deri në mëngjes. Je në pikën kur do të dalësh me një tjetër. Jo pretendent për Princ. Asgjë që t’i afrohet. Thjesht do të dalësh me dikë, të hash një darkë, të flirtosh me fjalë, të rrotullosh fundin e një gote verë mes gishtave (tek “Cosmopolitan” ke lexuar se kjo është shumë joshëse, nuk thuhet pse, por ashtu i bie të jetë)… Me pak fjalë, një nga ato që mes gocash quhen “dalje të pafajshme” (hera herës kanë rezultuar të jenë gjërat më të fajshme në botë, që ta koklavisin jetën sa s’ka më, por nuk po flasim për këtë tani).
Këtu vjen më e rëndësishmja: me kë do dalësh. E nis punën nga fillimi. Nga lista e kontakteve në telefon. I futesh një analize të detajuar, përjashton flirtet e vjetra, (ish të dashurit i ke fshirë me kohë, që të mos i telefonosh në momente krize, ndaj këtu nuk ngatërrohesh), përjashton ish-et e shoqeve dhe ja ku në fund ke katër pretendentë. Katër djem të mirë, nga ata që e di që janë gati të dalin me ty, sepse nuk janë të lidhur (ose më mirë të themi nuk kanë lidhje publike), me pamje të mirë e të veshur bukur (epo normal, si hallexhie nuk do dalësh ti, që të mendojnë se je totalisht në krizë pas dështimit me gjasme-Princin e Kaltër-dalë-boje) dhe me punë të mirë (këtu ende nuk e kupton se pse zgjedh me trutë e mamit, qoftë edhe për një darkë të pafajshme).
Avokati është rasti i parë – kujtohesh që e ke takuar në një mbledhje pune, pastaj keni shkëmbyer numrin e telefonit, keni pirë një kafe me ca miq të tjerë dhe keni flirtuar me sms. Tani që po vret mendjen, kujton që në kafen me të tjerët, ai kishte thënë se shkonte gjithmonë tek një lokal nate në Bllok, se shkonte vetëm dhe se atje gjente gjithmonë njërëz të hajrit. Ëëëëëmmmm, do doje që të shkonit tek ai lokali ku shkojnë gjithë adoleshentët e Tiranës dhe gjithë të dëshpëruarit mbi 45 vjeç? Kurrë. S’ka avokat pra!
Dentisi është rasti i dytë -  Duhet fshirë urgjent nga mendja. Kujtohesh që ai ka pasur një histori me komshien e shoqes së kushërirës tënde. Një histori që mbaroi me një dramë të madhe: ajo e la pas një historie tetë vjeçare thjesht duke i thënë “nuk na përputhen karakteret”. Vërtetë ty s’të intereson që mbrëmja me të të shndrrohet në marrëdhënie, por dhe tepër nuk i ke trutë , që t’i nxjerrësh duke dëgjuar historinë e tij të dështuar. Ose mburrjet e tij, që sa mirë që ata janë ndarë.
Arkitekti është rasti i tretë. Për të qenë të sinqertë, ky është më kingu ndër të gjithë. Por tani që kujtohesh se nuk është se ai ka flirtuar dhe aq shumë me ty. Domethënë ka kthyer përgjigje sa herë i ke shkruar e para, dhe nuk është se ka kthyer përgjigje të këqija. Por dhe mund të kujtohej e të ngacmohej vetë ndonjëherë… Më mirë ta shmangësh edhe këtë, se nëse ai largqoftë thotë jo, do e urresh veten pafund.
Dhe ja ku jeni tek i katërti i vërteti, biznesmeni. Ka një qendër tregtare dhe dukej shumë interesuar kur jeni prezantuar. Të ka marrë gjithmonë në telefon, madje dhe shumë nga punët e tij i ka transferuar tek studioja ku ti punon e ndërsa ishte para tre javësh në Dubai, nisi një email ku kërkonte…. Aaaa, pa prit pak…. Dubai? Po ajo modelja e famshme mos kishte ikur gjë në Dubai për pushime me pronarin e një qendre tregtare?! Larg dhe ky! Nuk ke as moshë e as takat tani që të ekspozohesh me një që ikën në Dubai me vajza që i kanë këmbët të gjata sa ç’je ti nga koka te këmbet me gjithë taka.
Shumë stres kjo punë. Aq stres sa ndoshta nuk ia vlen të merresh me përgjigje të tilla. E ç’të duhet të dalësh në një ditë të tillë, kur nuk do as të qash për gjasme-Princin e Kaltër-dalë-boje. Një film i mirë. Kjo i duhet kësaj të shtune.

8 comments:

 1. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
  Replies
  1. ju falenderoj shume qe keni ndaluar tek blogu im dhe mbi te gjitha qe me shkruani!

   Delete
 2. Shkrimet e tua jane gjithmone kenaqesi dhe me mbushin me 10 emocione te ndryshme nga fillimi deri ne fund (duke marre parasysh qe leximi nuk zgjat shume). Te falenderoj dhe te inkurajoj te postosh gjithmone e me shpesh :)

  ReplyDelete
 3. Ta marrte e mira moj cupe!
  Ndonjehere kur je e lidhur mendon se do doje ta rrotulloje goten gjysem bosh ne menyre sensuale pse jo,pasi sado ta rrotullosh me partnerin qe ke dhe femije madje tja thyesh ne koke si zor se do te vere re sa "sensuale" qe je :)
  Te duhen shkrime te tilla te kuptosh qe s'ke humbur ndonje Princ Elektrik Blu :)

  ReplyDelete
 4. ohhh Iva, kur te lexoj ty me vjen ne mendje autoria ime e preferuar Sophie Kinsella menyren e te shprehurit e keni aferisht shume te ngjashme.

  ah princi i kalter, cte them, un te Kaltern gjithnje e kam patur inat.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kinsella eshte e preferuara ime gjithashtu. eshte i dukshem ndikimi i saj tek une :D

   Delete
 5. rastesisht perfundova tek blog-u yt, dhe jam shume e lumtur per kete :) love love love all the posts.

  ReplyDelete