Sunday, May 12, 2013

Kecat dhe ujku apo princeshat?


“Di gjë ti si mbaron ajo përralla e shtatë kecave me ujkun”, më merr në mes të natës shoqja ime, që nuk po arrinte të vinte vajzën e vogël në gjumë. E sqaroj fillimisht se ishin tre keca, dhe se ujku, shkoi dhe e lyeu këmbën me miell te një furxhi, por rrugës mielli u shkund dhe kecat e kuptuan që nuk ishte mamadhia, sepse këmba ishte prapë e zezë; i thanë ujkut se u kishte humbur çelësi, ndaj duhej të futej nga oxhaku dhe ndërkohë ndezën një zjarr bubulak, vunë aty një kusi me ujë dhe ujku ra pëlltym në ujin e valuar dhe ngordhi. “Iiiii, po kjo qenka horror”, më thotë shoqja, “imagjino ujku duke marrë valë? Ca ere e tmerrshme? Po si zjen aq shpejt uji? Po tre keca aq të vegjël, si e ngrenë atë kusinë e madhe? Si t’ia shpjegoj vajzës së vogël unë këtë?!”
Epo nuk e kisha parë me këtë sy këtë përrallën e kecave unë. Kjo qenka shpifurinë e madhe. Ndaj i them ta lërë këtë, dhe të merret me përralla të bukura, nga ato që i bëjnë vajzat e vogla të ëndërrojnë.
Le të marrim të parën: Borëbardha
Nuk po merrem fare me pasqyrën që fliste si të ishte juri “miss”-i dhe as me faktin, që flinte në shtëpi me shtatë burra… Nga të panjohurit ne s’duhet të pranojmë as edhe një kokërr karamele, e jo më një mollë të tërë. Pale të na e japi një shtrigë që nuk shihet dot me sy. Pastaj nuk hahet fare, që gjithë dynjanë e varrosnin në tokë, kurse këtë me një arkivol të qelqtë, dhe fiks andej i bie rruga dhe Princit, që e ka parë vetëm një herë dhe ka kuptuar se kjo është dashuria e jetës. Kurse meshkujve që njohim ne, u duhet një jetë e tërë për ta kuptuar.
Hirushja.
Kam njëçik më shumë rrespekt për të: E keni idenë sa male me pjata ka larë para se të takonte Princin? E ç’janë ca lidhje që mbarojnë keq në krahasim me aq sa ka punuar ajo duke larë, shplarë, e gatuar?! Ndaj e meriton Princin më shumë se të gjitha. Ama mi ngre nervat sa s’ka me ato këpucët. Meshkujt që ne njohim përshembull, s’duan t’ia dinë për këpucë, të shajnë që e ke mendjen te këpucët, kurse kësaj ia çojnë të arta dhe aq të vogla sa i bëjnë vetëm asaj. E sa e ka këmbën kjo!? 34 apo 35? Ne të tjerat që e kemi 38, mirë që s’gjejmë kurrë me 70 % ulje, por s’kemi shans as të na bëjnë këto të Princërve.
Arieli
Sirena e vogël i ka të gjitha. Vajza e Tritonit, mbretit të thellësive ka flokë të kuq e të gjatë, ka miq dhe çuna, që i vijnë rrotull. Dhe për më tepër, këndon. Këndon gjithmonë. Dhe çfarë do ajo?! Do një jetë tjetër. Jo e tipit po iki që këtu e po jetoj atje. Do të bëhet njeri ajo. Dhe shkon e ia shet zërin Ursulës për një palë këmbë: vetëm e vetëm se për gjysmë sekondi pa një mashkull që këndonte dhe kërcente. Për më tepër që ky mashkulli na qenka dhe i martuar (jo në versionin e Disneyt por në librin e shkruar, sepse ata që bënë filmin i morën masat ta martonin në fund me Princin). Tipike nga ato llasticat kjo Arieli, që s’dinë ça duan e pse e duan.
Bela
Kjo po kjo, kjo është më e bukura nga të gjitha: e zbulon bukurinë e Princit – Bishë pasi shikon përtej pamjes së jashtme. Hahahaha, sa e bukur! Po gjithë ato bisha vërdallë, duhet të rrimë e t’i zbusim për të parë mos gjejmë ndonjë Princ?! Ja përshembull Bela, mundohet ta bëjë të edukuar bishën… I mëson dhe si të hajë në tavolinë. Pa provoni njëherë t’i thoni një mashkulli, që nuk duhet të përtypet me gojën hapur e t’a shihni… Dhe në fund fare, morali është i qartë – ajo i thotë “të dua” dhe ai shndërrohet në Princin e bukur që ka qenë më parë. Kurse ajo fiton as më shumë e as më pak, por një kështjellë.
Jasmina
E dashura e Aladinit pastaj është komplet qorre. E takon këtë tipin në Pazar, bie brenda, pastaj e sheh të veshur si Princ dhe nuk e njeh… Mund të mos më njihte mua përshembull, po të më shihte kur dal me pizhama për të blerë bukën në mëngjes te dyqani i lagjes, por jo Aladinin. Dhe nga çfarë e njeh ajo? Se ai i thotë “a ke besim tek unë?!” I bukur moral ky: kini besim tek meshkujt qe takoni shkarazi në pazar!
Jo, jo, nuk ke ç’i mëson vajzës së vogël nga këto. Shkojnë nga shkojnë e merren me princa. Kur hapin probleme dhe çunat e thjeshtë, e imagjinoni dot këta princat?! Më mirë shtatë kecat dhe ujku. Uuups, tre, se u ngatërrova.

2 comments:

  1. Hah! Pikerisht, nuk ke cfare i meson, pervecse t'i tregosh pjesen ideale, romantike dhe shpresedhenese te kesaj bote. Prandaj sot ka me mijera libra per foshnja e femije te vegjel, me tema nga me ordineret e deri tek me tekniket, per te gjithe prinderit e zgjuar atje jashte :)

    Eshte kenaqesi kur lexoj per tema te ndryshme prej teje, me te njejten mjeshteri ne te shkruar!

    ReplyDelete