Saturday, February 6, 2016

Ndarja. Na duhet një manual

 E premte në mbrëmje dhe ja ku del përpara një seri e “Sex and the City”: një kanal në satelit që ka vendosur që për kushedisesatësajtën herë të bëjë shikues me historinë e katër vajzave beqare (grave të reja domethënë) më të famshme në botë. Nuk mund ta humbasësh, edhe pse sapo dalin titrat e kupton që bëhet fjalë për serinë e parë të sezonit të dytë, që ti e di përmendësh dhe e di që do qash disa here përgjatë saj, sepse është ajo seria ku Carrie është ndarë për herë të parë nga Big dhe shpik ato rregullat e ndarjes, që ne i dimë të gjitha: kaloje kohën me shopping, mendo gjithë kohën për të, sepse në të vetmin moment që nuk do ta bësh dhe do jesh e shkujdesur dhe e lumtur, ai do të të shfaqet përpara syve dhe në fund fare, çfarëdo që të ndodhë ti ke pranë grupin tënd të mikeshave.
Siç edhe pritet qan që në sekuencat e para me çastet e shopping-ut e deri tek patatet e skuqura të ftohta me Mirandën në fund… Pastaj duke ndjellë hundët merr në tel shoqen e ngushtë. Ajo ta mbyll telefonin e të nis në whatsapp atë mesazhin: “zemra jam e zënë, të marr më vonë, ke ndonjë gjë urgjente!?”. Pastaj merr shoqen tjetër të ngushtë, ajo ka dalë për një ecje në këmbë dhe nuk flet dot. Por pastaj i mbushet mendja që atë ecjen ta bëjë drejt shtëpisë tënde, për të bërë ca orë muhabet rreth kësaj teme, që i ka rënë nga qielli, pikërisht tani, që s’ka shumë që është ndarë; cili do jetë manuali jonë për ndarjet?! Domethënë të rreshtojmë dhe ne rregullat tona se si të ndahemi. Jo të tipit “si t’i thuash atij, që mes jush ka marrë fund”, se po arrite në këtë pikë, ti nuk është se e vret shumë mendjen. Por nga ato këshillat e tipit “si të përballosh një ndarje, që nuk e ke kërkuar vetë”.
Pikën e fundit e kemi fiks si tek lista e Carrie-t dhe që funksionon gjithmonë: të kesh pranë një grup mikeshash që të durojnë, edhe nëse ti je në ditën tënde më të keqe dhe dinë të thonë atë që duhet: më mirë që ndodhi kështu (këtë mund t’ia thoje dhe vetes, por kur ta thonë të tjerët, të duket çik si më e vërtetë). Tastaj nisin përvojat tona, nga ku del rregulli ynë kryesor: Me kalimin e kohës, shërohen të gjitha plagët. Por problemi i madh është si t’ja bësh kur ajo koha që shëron plagët nuk ka kaluar dhe ndërkohë ti je në ato ditët e para, kur plaga është e majisur keq. Këtu kemi nevojë për ca rregulla të tjera, nga ato që ndihmojnë të mos ndihesh më keq.
Si fillim duhet të ruhesh nga telefoni. Që të mos e marrësh në dy të natës dhe të qash se nuk rri dot pa të. Që të mos i shkruash, kur nuk rri dot pa të. Që të mos i bësh zile me numër privat, thjesht për të parë nëse e ka të hapur apo të fikur (se çfarë do marrësh vesh nga kjo, një dreq e di, por  ja që të gjitha femrat pohojnë se e kanë bërë këtë së paku një herë në jetë). Që të mos hapësh orë e çast whatsapp-in apo facebook-un e tij për të parë se kur është futur për të fundit herë online (edhe këtu nuk është se do marrësh vesh ndonjë kushedi se çfarë ).
Nëse nuk ia del dot ta lësh mënjanë telefonin, atëherë shkruaja mesazhin, por mos e nis, thjesht ruaje për ta nisur një ditë tjetër. Duke shpresuar se ajo dita tjetër, s’do vijë kurrë, derisa të kesh arritur tek ajo koha kur janë shëruar gjithë plagët. Kurse me facebook dhe instagram e ndonjë gjë tjetër të këtij lloji (Carrie ka qenë rehat, në kohën e saj nuk ka ishte komplikuar jeta kaq shumë, ajo kishte vetëm sekretari telefonike ku Big fliste ose nuk fliste dhe kaq) do e kesh paksa më të vështirë. Sepse trupi ta do t’i bësh block menjëherë. Por kujtohesh që është mirë që ai ta shohë sa mirë je pa të dhe që s’e vret mendjen fare (normal, ti je nga ato goca që dhimbjen e mban për vete, sa më keq të jesh aq më e hatashme shfaqesh në rrjetet sociale). Por kjo të sjell atë ankthin tjetër: orë e çast do bubrrosh tek faqja e tij (po sikur ta shohësh me dikë tjetër, je gati dhe për këtë dhimbje të re?), ndërkohë që nuk ke asnjë shenjë që të kuptosh që ai ka kaluar në faqen tënde dhe ndihet keq që ti je kaq mirë… Mirë pra, besoji instiktit të parë, bëji block, thjesht është më e shëndetshme.
Pastaj, sa të kalojë kjo koha e “zisë” do mundohesh ta zësh kohën sa më mirë të mundesh. Palestra funksionon gjithmonë. Po aq sa shopping-u. Sidomos nëse ke edhe mundësitë që të blesh ndonjë nga ato këpucët me takë të lartë që bëjnë mbi 400 euro. Sa më të larta takat dhe çmimi, aq më e lartë është kënaqësia. Por edhe pastrimi i shtëpisë është dorë me një në të tilla raste (dhe 400 eurot që nuk i kemi, këtu nuk i harxhojmë). Sidomos nëse bëjmë ndryshime thelbësore, që nga përmbysja e sirtarëve e deri në ndërrimin e vendit të mobiljeve. Eshtë shumë më mirë dhe shumë më e nevojshme sesa prerja e flokëve apo lyerja me fije që bëjnë 90 përqind e femrave. Apo drejtimi nëse i ke kaçurrela dhe bërja me kaçurrela nëse i ke të drejta (prerjen në fund të fundit nuk do e shmangësh dot, por përpiqu të mos e bësh drastike).
Ndërkohë duhet të vishesh dhe njëçik bukur. Domethënë të bëhesh e hatashme. Jo sepse mund të takosh rastësisht atë që të ka thyer zemrën, por sepse ia vlen të bësh ca koka të kthehen kur kalon ti. E meqë ra fjala tek këto takimet e rastësishme, mirë është të shmangen të gjitha pikat në qytet ku Ai rriskon të të dalë përpara. Një hartë me udhë të sigurta dhe udhë të pasigurta, mirë është të vizatohet në mendje (jo në letër se do lësh nam po ta kapi njeri).
Pastaj ia vlen të dalësh fundjavave. Por pa e tepruar me alkoolin, sepse në fund të mbrëmjes, kur truku në fytyrë ka nisur të të tregojë nja dhjetë vjet më të madhe e më të lodhur, do nisësh të mendosh për  atë. Dhe do duash ta marrësh në telefon. Ose t’i nisësh sms. Ose t’i bësh një thirrje me numër privat, sa për të parë nëse i shkon thirrja apo jo…

Mos! Ja ku jemi prapë te telefonat. A thua manuali i ndarjes në ditët e sotme paska vetëm një pikë: bëji derman vetes dhe zhduk celularin!  Kur nuk  ishte shpikur celulari, ndarja paska qenë gjëja më e thjeshtë në botë. Epo kot nuk thonë që ne jemi brez që paska lindur për të vuajtur!

4 comments:

  1. Wow super shkrim. I paske rene ne koke te gjitha veprave qe i bejme... Vtm se meshkujt ne fund te fundit shkojne tek tjetra edhe pse ti nga dhimbja mund te kesh shkulur dhe themelet e shtepise vtm per ta harruar ate... Nejse meme pelqejne shm shkrimet e tua vtm te ltm shkruaj me shpesh 😊😊😊

    ReplyDelete
  2. Wow super shkrim. I paske rene ne koke te gjitha veprave qe i bejme... Vtm se meshkujt ne fund te fundit shkojne tek tjetra edhe pse ti nga dhimbja mund te kesh shkulur dhe themelet e shtepise vtm per ta harruar ate... Nejse meme pelqejne shm shkrimet e tua vtm te ltm shkruaj me shpesh 😊😊😊

    ReplyDelete
  3. Shume e bukur dhe reale çdo fjale. Ju pergezoj! 😊

    ReplyDelete